Co się dzieje w marcu?

Marzec to m.in. czas witania wiosny, robienia wielkich porządków i doświadczania zmiennej pogody. Tyle ciekawych rzeczy dzieje się wokół nas! Poobserwujmy to razem :).

Higiena osobista oraz utrzymywanie czystości w swoim najbliższym otoczeniu to bardzo ważna rzecz - każde dziecko na pewno to wie :). Nie przeszkadza to jednak w tym, by troszkę sobie temat odświeżyć i... poszerzyć. Zapraszam więc do zestawu łamigłówek edukacyjnych, które - jak zawsze - traktują ten temat w sposób wielopłaszczyznowy i wielozadaniowy :)

Zachęcam również do zapoznania się z łamigłówkami z zakresu przyrody i ochrony środowiska, które uświadomią nam, że czystość naszej planety również zależy od nas.

Na każdym arkuszu znajdują się dwie ilustracje. Po wycięciu obrazków z całego zestawu należy je wymieszać i poprosić dziecko o ułożenie ich we właściwej kolejności.

Co się dzieje w marcu?

Sio zarazki!

Sio zarazki z moich dłoni!

Zaraz mydło was przegoni.

Mycia rączek znam zalety

tuż po wyjściu z toalety.

Przed jedzeniem również sam

ręce wkładam wprost pod kran,

by obiadek smaczny był i

bym zawsze w zdrowiu żył.

 

Szur szur szur

Szur szur szur rączki myję,

chlap chlap chlap buzię, szyję.

Plusk plusk plusk brzuszek, nóżka

- tyle dźwięków słyszą uszka!

 

Myje się kotek

Myje się kotek, myje się miś -

i ja w łazience myję się dziś.

Bo to mydełko i ciepła woda

zaraz mi cudnej urody doda.

 

Moje ząbki

Moje ząbki jak perełki

świecą w buzi już od rana.

Kiedy byłam bardzo mała,

pomagała myć je mama.

Teraz pastę mam miętową,

i niebieską szczotkę nową.

Szoruję zęby zupełnie sama.

- Jakaś ty duża ! - cieszy się mama.

Co się dzieje w marcu?

Zapraszam do kolejnej zabawy plastycznej, jaką są wyklejanki. Wydrukuj dowolny arkusz, a następnie poproś dziecko o wypełnienie konturów obrazka najpierw cienką warstwą kleju, a następnie przygotowanym wcześniej materiałem. W przypadku wyklejanek z plasteliny, klej nie będzie potrzebny. Istnieje wiele technik wykonania wyklejanki: - wyklejanie wydzieranką, czyli dartymi kawałkami gazety lub kolorowego papieru - wyklejanie kuleczkami zrobionymi z bibuły lub krepy - wyklejanie za pomocą plasteliny - wyklejanie barwionym piaskiem, dostępnym w sklepach z artykułami plastycznymi. Być może będziesz mieć jeszcze inny, własny pomysł na wyklejenie obrazka. Obrazki nadają się również do malowania farbkami (pędzlem lub palcem), bo nie są obfite w szczegóły, więc malowanie nie będzie dla malucha frustrujące :).

Co się dzieje w marcu?
Co się dzieje w marcu?

Od niedawna przyroda zapowiada nam, że nadchodzi kolejna pora roku – wiosna. Zazielenią się trawniki, kwiaty zakiełkują, a na gałęziach drzew pojawią się pąki. Będzie coraz cieplej i miejmy nadzieję, że także pogodniej.

W marcu warto przyjrzeć się ozdobom czy wystrojowi własnego pokoju, a także domu. Można już usunąć motywy zimowe, a dodać wiosenne. Zwykłe tulipany lub żonkile wstawione do wazonu bardzo ubarwią pomieszczenia.

Ozdoby wiosenne można wykonać również samodzielnie. Na początek proponuję wykonanie kolorowego bukietu przy użyciu pasków kartonu oraz gotowych kokardek pozostałych na przykład z opakowań gwiazdkowych prezentów. Paski kartonu pomaluj farbami na zielono, a do ich końców przyklej kokardki. Wszystkie powstałe w ten sposób kwiaty możesz związać różnobarwnymi wstążkami.

Do wykonania kolorowych kwiatów warto użyć również patyczków po lodach. Wtedy kokardki lub ozdoby papierowe przyklejamy do tych patyczków – łodyg.

Patyczki po lodach (lub ewentualnie patyki do szaszłyków) znajdą z pewnością świetne zastosowanie w przydomowych ogródkach. Można przyklejać do nich opakowania, w których kupione były wysiane nasionka. W ten sposób będzie wiadomo, co gdzie zostało posadzone :). Zachęć rodziców do współpracy, na pewno przyjemnie spędzicie czas. Dorosły zasadzi roślinki, a Ty oznaczysz miejsca. Na patyczki możesz przykleić również własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty. Dzięki temu ogródek zabarwi się, zanim wyrosną w nim prawdziwe rośliny. Jeśli nie masz wystarczającej liczby patyczków po lodach - bo zazwyczaj się ich nie kolekcjonuje ;) - możesz poprosić kogoś o drewniane listewki. Każdy pomysł jest dobry. Listewki pięknie będą wyglądać, gdy pomalujesz je farbami oraz ozdobisz papierowymi ozdobami lub pianką modelarską.

A jeśli znasz osobę, która ma swój ogródek, zachęcam Cię do wykonania świetnego prezentu – kolorowej konewki. Taka konewka sprawdzi się również w domu, do podlewania domowych kwiatów. Musisz tylko poprosić mamę lub tatę o butelkę, w której sprzedawane są na przykład płyny do prania ubrań. Najlepiej jeśli taka butla posiada rączkę, uchwyt – wtedy łatwiej będzie podlewać rośliny. Postaraj się usunąć z butelki etykietę (możesz namoczyć ją w wodzie i usunąć za pomocą szczotki). Na gotowej butli narysuj niezmywalnymi markerami kolorowe obrazki lub wzorki.

Ozdoby wiosenne można więc tworzyć w różny sposób, przy użyciu wielu środków. Najważniejsze, żeby wszystko było kolorowe, radosne i pokazywało nadchodzącą wiosnę :).