główna zawartość strony
16 - 19.11.2020
1.Jeśli chcemy, aby nasze dzieci z łatwością manipulowały przedmiotami, a w przyszłości dokładnie pisały, powinniśmy wspierać u nich rozwój małej motoryki. Nie chodzi tu tylko o precyzyjną pracę mięśni, ale również o wrażliwość skóry na bodźce, świadomość własnego ciała. Propozycja zabaw z jadalnymi masami plastycznymi:
https://dziecisawazne.pl/7-przepisow-na-masy-plastyczne-takze-jadalne-dla-dzieci/
2. Kolejne zabawy to ćwiczenia rozwijające małą motorykę w zakresie stymulacji dotykowej:
3.Propozycja zabaw usprawniających percepcję słuchową, która jest jedną z podstawowych funkcji psychofizycznych człowieka. Na czym polega i w jaki sposób można usprawniać jej rozwój? Prezentuję ćwiczenia usprawniające do wykonywania w domu z rodzicami.
-słuchanie dźwięków z otoczenia – dziecko zamyka oczy i stara się usłyszeć przez chwilę jak najwięcej dźwięków z najbliższego otoczenia, a następnie je wymienia.
-określanie kierunku źródła dźwięku – dziecko zamyka oczy, nauczyciel chowa w pomieszczeniu np. minutnik, który zadzwoni za chwilę. Maluch ma za zadanie określić, skąd dochodzi dźwięk.
-reagowanie na umówiony sygnał dźwiękowy – na początku sygnałów powinno być niewiele i powinny one znacznie różnić się od siebie dźwiękowo (np. dzwonek, grzechotka). Na umówiony sygnał dziecko może np. wykonać przysiad, usiąść na podłodze, pomachać, z czasem można stopniowo zwiększać liczbę sygnałów.
4.Usprawnianie umiejętności matematycznych to kolejna propozycja zabaw z rodzicem w domu:
http://pppluban.org/wp-content/uploads/2016/07/ppp_rozwoj_matematyczny_dzieci.pdf
https://crl.org.pl/wp-content/uploads/2020/03/Lekcja-12-Matematyka.pdf