27. 10. 2021 Warzywne układanki

1. Zabawa paluszkowa do wiersza.

Proszę w trakcie czytania wierszyka dzieciom, poprosić je aby ilustrowały to, co się dzieje swoimi dłońmi (przykładowy opis poniżej).

"Warzywa babci" Małgorzata Barańska

Babcia wyrwała z grządki marchewkę,

potem czerwoną, smaczną rzodkiewkę.

Nie chciała dyni ani kabaczka,

lecz pomidorek zerwała z krzaczka.

Wszystkie warzywa babcia umyła

i w równą kostkę je pokroiła.

Dzieci trzymają przed sobą otwartą dłoń z rozstawionymi palcami, drugą dłonią chwytają i ciągną kciuk, naśladując wyrywanie marchewki. Chwytają palec wskazujący, naśladując wyrywanie rzodkiewki. Z pomocą drugiej dłoni zamykają palce: środkowy i serdeczny. Chwytają mały palec i go ciągną. Obiema dłońmi wykonują takie ruchy, jak przy myciu. Krawędzią dłoni stukają kilka razy o podłogę tak, jakby kroiły warzywa.

2. „Nad ziemią i w ziemi” – zabawa dydaktyczna.

Rodzic, w miarę możliwości pokazuje dziecku pietruszkę i wskazuje jej części: nadziemną (natkę) i podziemną (korzeń). Pyta się, którą z części można jeść (obie). Następnie rozkłada na dywanie duży arkusz papieru z narysowaną grządką – pół arkusza jest pokolorowane na czarno (ziemia), a pół na niebiesko (powietrze) – i umieszcza na nim pietruszkę w taki sposób, aby korzeń znajdował się na czarnym tle, a natka na niebieskim. Jeśli w domu jest więcej warzyw, dzieci układają kolejne warzywa (burak z liśćmi, marchewka z natką, ziemniak, kapusta) na części papieru właściwego koloru.

3. Praca plastyczna – rysowanie lub malowanie dowolnego warzywa.

28.10. 2021 Ogórkowe smaki

1. Rozwiązanie zagadki: Niech pomyślą wasze głowy: jest on bardzo, bardzo zdrowy. Cały jest zielony, może być kiszony. Do sałatki pokrojony, na kanapkę położony.

2. Smakowanie ogórków kiszonych, konserwowych i surowych – określanie ich smaku i zapachu.

3. Wysłuchanie utworu i zabawa przy muzyce.

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniehttps://www.youtube.com/watch?v=MmcrNksJxz4

4. „Słoik z ogórkami” – praca plastyczna, lepienie z plasteliny.

Rodzic przygotowuje szklany słoik. Nakleja na nim napis Kiszone ogóreczki, np. Kuby… Dzieci lepią z zielonej plasteliny kilka wałeczków i wkładają je do słoika.

29.10. 2021 Warzywne grzechotki

1. Ilustracja ruchowa do piosenki „Ogórek wąsaty”

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym okniehttps://www.youtube.com/watch?v=MmcrNksJxz4

2. „Gdzie jest grzechotka?” – zabawa słuchowa.

Rodzic prosi dziecko, by zamknęło oczy. Tymczasem sam staje w dowolnym miejscu w domu i uderza w grzechotkę, zrobioną np. z puszki napełnionej ziarnami grochu. Następnie prosi dziecko, by wskazało ręką kierunek, z którego dobiegał dźwięk. Dopiero wówczas dzieci mogą otworzyć oczy. Rodzic zmienia miejsce wielokrotnie.

3. Następnie zadaniem dziecka jest wykonanie swojej grzechotki z materiałów dostępnych w domu, np. słoika, puszki, pudełeczka i ziaren.