główna zawartość strony

Masy plastyczne

Masa solna

mąka

sól

woda

ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.

Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę. Można dodać do niej barwniki i olejki zapachowe. Służy do lepienia trwałych dekoracji, świeczników, przestrzennych figurek i płaskich dekoracji. Zastyga od kilku godzin do kilku dni – w zależności od grubości. Po zastygnięciu można malować ją farbami (farba blednie, wchłania się)

Piasek zawsze mokry

6 szklanek mąki

1 szklanka oleju.

W misce dokładnie łączymy składniki. Powstaje sypka wilgotna substancja, przypominająca drobny piasek, z której można robić babki.

Ciastolina

trzy łyżki spożywczego oleju

szklanka mąki

proszek do pieczenia – łyżka

pół szklanki soli

szklana ciepłej wody

zapach: cukier waniliowy albo aromat do ciasta

kolor: farba, barwnik spożywczy lub atrament.

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, mieszamy i dodajemy barwnik spożywczy -> Jeśli używamy barwnika w proszku, rozpuszczamy go w łyżeczce octu. Jeśli farbki, płynnego barwnika lub atramentu – w wodzie.

Masa aksamitna

odżywka do włosów

mąka ziemniaczana – 10 czubatych łyżek

opcjonalnie: barwniki spożywcze

Masa tak miła w dotyku, że trudno się od niej oderwać. Można z niej lepić przestrzenne elementy, wałkować, można wycinać kształty foremkami lub odgniatać wzory – jest bardzo plastyczna. Masę można zamknąć w plastikowym pudełku i przechowywać kilka dni; niezabarwiona ma śnieżnobiały kolor

Kolorowy ryż

ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana

barwniki spożywcze, ocet, słoiki.

Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę (łyżeczkę) octu i barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Można użyć butelki lub innego naczynia. Odkręcamy słoik i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie. Zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać. Jest niezastąpiony przy zabawie w sklep. Trzeba pamiętać, żeby zawsze bawić się ryżem suchymi rękami – przy kontakcie z wodą ryż farbuje.

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknie https://www.youtube.com/channel/UCUL3pISyERtOYcpc1Apsw0A