główna zawartość strony

Malowanie na folii

Tworzenie foliowych witraży to świetna propozycja na zabawę, gdy za oknem szaro, buro i ponuru. W wersji minimalistycznej wystarczą farby plakatowe lub tempery i biurowe koszulki na dokumenty, które po pomalowaniu przykładamy do okiennej szyby, obserwując przy tym przepiękną grę światła i koloru. W wersji rozszerzonej tej zabawy możemy pokusić się o zaklejenie całych okien folią strecz i malowaniu bezpośrednio po nich.

Kolaż

Czyli wycinanka i przyklejanka w jednym. To nasz pomysł na ponowne przetworzenie i wykorzystanie prac plastycznych, a także okazja do ćwiczeń manualnych z nożyczkami. Do stworzenia kolażu możemy używać przeróżnych materiałów. Oprócz starych prac mogą to być gazety, naklejki, kolorowe taśmy klejące itp.

Rysowanie pastelami suchymi

Pastelami można rysować, można je kruszyć, można je rozcierać. Tworzenie nimi przypomina rysowanie kredą. Są bardzo dobrze kryjące, dlatego pięknie się prezentują na ciemnych papierach. Pastelowe rysunki wymagają utrwalenia. W tym celu należy spryskać je lakierem do włosów lub specjalnie do tego przeznaczoną fiksatywą

Wyklejanie z plasteliny

Starsze dzieci mogą wyklejać z niej kształtne obrazy. Młodsze tworzyć kolorowe i abstrakcyjne mozaiki, ćwicząc równocześnie sprawność swoich palców. Takie lepienie i rozgniatanie na kartce plastelinowych kuleczek to niezwykle rozwijające zajęcie.

Malowanie palcami

Czyli jedna z najbardziej angażujących technik plastycznych i co najważniejsze, odpowiednia nawet dla rocznego malucha. Malowanie farbami wodnymi - propozycja niby bardzo klasyczna, a jednak pełna awangardowych możliwości. Od sposobu organizacji zajęć zależy, czy będą to działania zachowawcze, czy może wręcz przeciwnie – naznaczone twórczym szaleństwem. Hektolitry wody rozlanej na balkonie są tego najlepszym przykładem.

Lepienie z masy solnej

Najfajniejsze w masie solnej jest to, że można ją przyrządzić niemal w każdej chwili. Wszystkie potrzebne składniki znajdziecie w kuchni, a poniżej kilka podpowiedzi, co można z niej zrobić.

Rysowanie świecą

Ta prosta technika to zaskakujące pole do zabawy w zgadywanki. Dorosły rysuję białą święcą na białej kartce jakiś kształt, a dziecko stopniowo zamalowując kartkę, próbuje odgadnąć co on przedstawia.

Malowanie spryskiwaczem

Sprawdza się genialnie w wersji plenerowej, ale w orientacji poziomej (na podłodze) można też spróbować tego w domu. Do spryskiwacza do kwiatów wlewamy wodę zabarwioną farbą, tuszem lub barwnikiem, resztę zostawiamy dziecku. Zabawa jest jeszcze ciekawsza, jeśli dysponujemy większą ilością spryskiwaczy np. trzema, w których przygotowujemy kolory podstawowe – żółty, czerwony i niebieski. Dziecko ma wtedy okazję obserwować, jak mieszają się kolory.

Malowanie wałkami

To jedna z ulubionych zabaw malarskich. Wałek do masażu, wałek owinięty folią bąbelkową, siatką ogrodniczą, sznurkiem tudzież siateczką po czosnku to tylko kilka przykładów. Wałki to świetne urozmaicenie i rozwinięcie klasycznego malowania palcami i gorąco polecam tę technikę.

Rysowanie węglem

Bezcenne w tej technice jest to, że rysować węglem mogą nawet niemowlaki. Węgiel rysunkowy jest bezpieczny, bo naturalny i nietoksyczny. Poza tym zostawia wyraźny ślad przez co jest szalenie atrakcyjny dla tych najmłodszych dzieci. Utrwala się go tak samo jak pastele suche – lakierem do włosów lub fiksatywą.

Konstruowanie z papieru

Nieraz wystarczy kawał sznurka i arkusz szarego papieru, żeby stworzyć coś z niczego. Taką rzeźbę można pomalować, można obkleić ją taśmą malarską lub masą papierową. Można też ustawić ją w honorowym miejscu.

Rysowanie pastelami olejnymi

Pastelami olejnymi rysuje się łatwo, gładko i przyjemnie, dlatego tak chętnie tworzą nimi także młodsze dzieci. To że pastele olejne mają bardzo wyraźne, intensywne koloru nie pozostaje bez znaczenia. 

Malowanie lodem

Malowanie barwioną zamrożoną wodą daje przepiękne akwarelowe efekty. Świetna propozycja na cieplejsze dni, ale na tyle ciężko się jej oprzeć, że u nas uskuteczniana także w zimie.

Frotaż

Czyli odciskanie faktur na papierze. Pod kartkę podkładamy liść, monetę lub inny w miarę płaski przedmiot o ciekawej strukturze i pocierając kredką lub ołówkiem po powierzchni odbijamy go na papierze. Ta bardzo szybko i prosta zabawa, może stać się punktem wyjścia do bardziej złożonych technik mieszanych.

Malowanie pastą do zębów

Wymieszanie pasty do zębów z barwnikiem to sposób na uzyskanie gęstej pasty malarskiej, która w ciekawy sposób pęka przy wysychaniu. Z mojego doświadczenia wiem, że pęknięcia czasem wychodzą, a czasem nie. Zależy to od rodzaju pasty, podłoża i grubości warstwy, ale nawet bez tego malowanie taką gęstą i dobrze kryjącą mazią (super wygląda na ciemnym papierze) to bardzo ciekawe doświadczenie.

Odciskanie lub babranie się w glinie rzeźbiarskiej

Glina rzeźbiarska, taka naturalna, bez żadnych dodatków jest odpowiednia nawet dla roczniaka. Jeśli dodamy do niej wody, uzyskamy fantastyczne błotko, w którym można się taplać i stymulować zmysły. W innych okolicznościach i konsystencjach można w niej odciskać różne przedmioty, wałkować, dźgać ją wykałaczkami lub nożykiem. Czyli wszystko to co małe rączki lubią najbardziej i powinny zacząć ćwiczyć jak najwcześniej.

Malowanie na szkle

Czy to farbą, czy markerami. Tak naprawdę nie muszą to być nawet farby specjalnie do tego przeznaczone (chyba że zależy nam na trwałości pracy). Malowanie i równoczesne obracanie słoika drugą ręką stymuluje, pobudza i usprawnia pracę obydwu półkul mózgowych równocześnie. Kolejny powód, aby bardziej skupić się na samym procesie twórczym niż na efektach końcowych.

Wydrapywanki

Wyprodukowanie papieru do wydrapywanek zajmuje niewiele, w zamian zajmując dzieci na bardzo długo. Kartkę bloku technicznego zarysowujemy kredkami świecowymi. Następnie nakładamy na to warstwę czarnej farby np. akrylowej. Czekamy aż farba wyschnie i można przystępować do drapania tęczowych obrazków np. wykałaczką.

Wypróbujcie je ze swoimi dziećmi!

Udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń!